شنبه, 30 تیر 1403   12. محرم 1446
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«جوزف هاشم»: حسین، پیشوای همه انسان‌ها

 

گردآوری و تلخیص: آذر طاهری (کارشناس ارشد برق ؛  این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

برگرفته از کتاب «پدر، پسر، روح القدس»[1]

 

«جوزف هاشم» ادیب و شاعر برجسته مسیحی در سال 1937 میلادی در لبنان متولد شد. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه، در رشته ادبیات عرب از دانشگاه سن­ژوزف فارغ­التحصیل شد. وی تاکنون در دوره­های مختلف، وزارت­های اقتصاد، پست، امور اجتماعی و ارتباطات را عهده‌دار بوده است.

«جوزف هاشم» علاوه بر فعالیت­های سیاسی، در کنفرانس­های ادبی و فرهنگیِ کشورهای مختلف شرکت کرده و سخنرانی­های متعددی درباره مناسبت­های مهم اسلامی همچون عید غدیر و روز عاشورا ارائه نموده است. یکی از آثار منتشر شده او مجموعه «علویات» است که در برگیرنده اشعاری از این اندیشمد مسیحی درباره امیر مومنان و حادثه کربلاست.

« جوزف هاشم»اشعار متعددی دربارۀ اهل بیت آخرین پیامبر خدا سروده و در مقالات و نوشته‌های مختلفی درباره معارف به‌جا مانده از اهل‌بیت محمد (ص) سخن گفته است. وی با دلبستگی عاطفی فراوان از حسین (ع) - هدایتگر سوم پس از رسول خاتم - سروده؛ و در قصیده‌ای پر شور با نام «ذکری أهل البیت» از زینب کبری (س) و واقعه کربلا سخن گفته است. متن زیر ترجمه گزیده‌ای از همین قصیده از این شاعر برجسته مسیحی است:

 

«ای دختر اسلام! از قلم مپرس که اگر بخواهد از اهل بیت سخن بگوید چون زبانم به نغمه در می‌آید.

من «هاشمی» هستم و از آن خاندان و خون آن خاندان در رگ هایم جاری است[2] که خداوند طهارت‌شان بخشید و تاج وحی بر سرشان نهاد و با «یذُهب الرجس» عصمت‌شان را با قرآن گره زد.

... دختران پیامبر از مصیبت‌شان بر سر و سینه می‌زدند و می‌نالیدند و آنگاه که زخم‌های پیاپی بر حسین فرد آمد ناله‌های زینب برخاست. هفتاد زخم بر او زدند اما کینه‌شان تمام نشد و هفتاد سر از بدن جدا کردند اما مستی گمراهی‌شان قرار نیافت.

ای ننگ بر نیزه‌ای که سر حسین بر آن برخاست و ارکان امت خود را تا قیامت برافراشت.

نه، تو فقط امام شیعیان خود نبودی؛ بلکه تو پیشوای تمام انسان‌ها هستی که در زمین جایگاه مؤمنان را عزت دادی. ای مردم به نسبت پیشوای خود صعود می‌کنید و هر که به راه اهل بیت رَوَد سود می‌کند، به راه‌شان در دنیا و آخرت متوسل شوید و هدایت یابید که هرگز حق با غیر ایشان بر پا نمی‌شود!»[3]

 www.mohammadivu.org.MOHR[1] محمد رضا زائری، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خیمه، چاپ پنجم، تابستان 1389.

[2] اشاره به اینکه او و اجدادش از خاندان هاشم - جد پیامبر خاتم (ص) - هستند.

[3] جوزف هاشم، «علویات»، بی‌نا، بیروت، 1999، ص 56. منابع به نقل از کتاب «پدر، پسر، روح القدس» است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:255
این هفته:این هفته:10167
در مجموع:در مجموع:7271257
Center
Pagerank