دوشنبه, 28 مرداد 1398   17. ذی الحجه 1440
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«رشاد سلامه»: علی(ع)، مصرّ بر ارزش‌های گرانبهای انسانی

 

برگرفته از: کتاب «پدر، پسر، روح القدس» [1] 

گردآوری و تلخیص: آذر طاهری  ( کارشناس ارشد برق – مخابرات سیستم ؛ این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

 

«رشاد سلامه» در سال 1934میلادی در لبنان متولد شد. او که سومین فرزند بولس سلامه شاعر معروف لبنانی است، پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در بیروت به دانشگاه سن‌ژوزف رفت و در رشتة حقوق فارغ‌التحصیل شد. پس از آن در کنار وکالت به تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت.

وی چندین سال نیز مشاور عالی سازمان جهانی فائو بود. وی علاوه بر عربی، زبانهای انگلیسی، فرانسوی، اسپانیولی و ایتالیایی را می‌داند و تاکنون سخنرانی‌ها و مقالات متعددی دربارة مناسبت‌های اسلامی داشته است.

 

این حقوقدان و سیاستمدار مسیحی در یکی از سخنرانی‌های خود از علی(ع) و تعالیم او چنین می‌گوید:

 

«هیچ چیز از ارزش‌های انسانی و اجتماعی نیست مگر آنکه مورد اهتمام فکر و اندیشهی امام علی و موضوع تعالیم او بوده است و بر این اساس بر آشکار کردن ارزش حق و عدالت و آزادی و وفاداری و راستی و دانش اصرار می‌ورزیده است. این‌ها ارزش‌های گران بهایی هستند که همچنان مورد سؤال و نیاز جوامع بشری و راهنمای اصلاح گرانند و شاید بتوان در این زمینه به یکی از بزرگترین مشکلات بشر که همچنان ذهن و زبان دانشمندان را به خود مشغول داشته اشاره کرد و آن عدالت اجتماعی توزیع در آمدها و ثروت است ... امام علی در این زمینه قاعده‌ای را مطرح می‌کند که اگر اجرا شود بسیاری از مشکلات نیازمندان و فقرا برطرف می‌شود و حقوق الهی آنان از درآمد زیاده خواران به آنان می‌رسد. امام علی می‌گوید: خداوند روزیِ فقیران را در دارایی ثروتمندان قرار داده و هیچ فقیر گرسنه نمیماند مگر به آنچه به شخص بی نیاز از آن بهرهمند شده است و خداوند روزی از آنان درباره‌اش خواهد پرسید.»[2]

www.mohammadivu.org.MOHR[1]- محمد رضا زائری، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خیمه، چاپ دوم، 1389.

[2]- به نقل از «پدر، پسر، روح القدس»، ص 30.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 
 
امروز:امروز:3229
این هفته:این هفته:8049
در مجموع:در مجموع:3778791
Center
Pagerank