چهارشنبه, 05 مهر 1396   6. محرم 1439
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«بولس سلامه»: علی(ع)، صاحب خُلق نَبَوی

 

برگرفته از: کتاب «پدر، پسر، روح القدس» [1]

گردآوری و تلخیص: آذر طاهری ( کارشناس ارشد برق – مخابرات سیستم ؛ این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

 

 

«بولس سلامه» (1979-1902 م.)، از مشهورترین شاعران و ادبای کلاسیک لبنان است. این اندیشمند مسیحی در روستای بتدّین القیش (منطقة جزّین) در جنوب لبنان به دنیا آمد. سلامه صاحب آثاری چون «ملحمة الغدیر»(حماسه غدیر)، «مقتل امام حسین» و منظومه «علی و الحسین» است. در مجموع حدود 16 کتاب شعر و نثر از وی به یادگار مانده است. برخی دیگر از کتاب‌های او عبارتند از: «ملحمة عیدالریاض»، «خبز و ملح»، «حکایة عمر»، «مذکرّات جریح» و «مع المسیح».

 

شهرت ملحمه‌ی[2]  عربی با «بولس سلامه» آغاز شده است. او نخستین بار ترکیب و قالب حماسه‌سرایی برای روایت یک حادثه تاریخی را در ادبیات معاصر عربی عرضه کرد و با سرودن اثر مشهورش «ملحمة الغدیر»، نام خود را در عشق و ارادت به امیرمومنان جاودانه ساخت.

 

«بولس سلامه» که قصاید فراوانی در مدح اهل‌بیت محمد (ص) دارد، از عشق خود به علی (ع) چنین می‌نویسد:

« حق چنان در من مسیحی رعشه افکند که از شدت عشق او علوی به شمار می آیم. اگر چه علی پیامبر نبود، اما اخلاق نبوت داشت. ای آسمان شاهد باش و ای زمین اقرار کن که من علی را دوست دارم. مگویید که شیعیان کسانی هستند که هواداران علی هستند؛ زیرا در درون هر انسان با‌انصافی یک روح شیعی وجود دارد.»[3]

 

  او در یکی از اشعار خود می‌سراید:

« ای پیشوای سخن، نهج البلاغه تو دریایی است که در خود مرواریدهای ناب دارد و کلمات تو منبرها را زینت می‌دهد و برای عقل گنج‌های پر بها می‌آورد. نهج البلاغه تو همه ثروت‌های ادبی را گرد آورده و همه قاموس‌ها ریزه خوار تو هستند. روزگار می‌گذرد و کهنه می‌شود اما قلم‌هایی که از کاوش معدن کلماتت کلامی بنگارند ماندگار می‌شوند.»[4]

                                                                                      

www.mohammadivu.org.MOHR

 [1]- محمد رضا زائری، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خیمه، چاپ دوم ،1389.

[2]- در ادبیات عربی« ملحمه» به معنای یک کتاب ومجموعه شعری طولانی است که یک موضوع حماسی تاریخی را روایت کند و به جنگ و پیکار و فتح و پیروزی‌های قهرمانانه دلاوری بزرگ بپردازد. در ادبیات عرب سرودن چنین مجموعه‌هایی قدمت طولانی ندارد.

[3]- «قلائدالإنشاد»، ص 122، به نقل از «پدر، پسر، روح القدس»، ص 25.

[4]- بولس سلامه، «المجموعه الکامله لمؤلفات بولس سلامه»، بی‌نا، بیروت، 1989،جلد دوم. ص 183. منابع به نقل از  کتاب «پدر، پسر، روح القدس» است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 
با عضويت در خبرنامه پايگاه علمي فرهنگي محمد (ص) از آخرين مطالب سايت باخبر شويد.
 
امروز:امروز:119
این هفته:این هفته:6176
در مجموع:در مجموع:2307609
Center
Pagerank