جمعه, 17 آذر 1402   25. جمادی الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«جرج زکی حاج»: علی(ع)، سیراب‌کننده تشنگان

 

برگرفته از: کتاب «پدر، پسر، روح القدس» [1]

گردآوری و تلخیص: آذر طاهری ( کارشناس ارشد برق – مخابرات سیستم ؛ این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

 

«جرج زکی حاج»، نویسنده معاصر مسیحی در سال 1950 میلادی در روستای إیعات (منطقة بعلبک) و در خانواده­ای اهل شعر و ادب به دنیا آمد. بعد از تحصیلات ابتدایی در روستا برای ادامة تحصیل به بعلبک و سپس طرابلس رفت و آنگاه تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه لبنان آغاز کرد. پس از کارشناسی ارشد برای دورة دکتری به دانشگاه سن­ژوزف منتقل شد و بعد از آن دانشنامة دکتری دیگری از دانشگاه لبنان گرفت و در این دانشگاه به تدریس مشغول گردید.

وی از آغاز جوانی به نویسندگی برای نشریات و نقاشی می­پرداخت و شعر نیز از علایق و اشتغالات طبیعی او بود. نخستین مجموعة شعری او در سال 1979 با مقدمة «سعید عقل» منتشر گردید و پس از آن حدود 22 کتاب شعر و قصه و مقاله از او انتشار یافته که برخی از آن‌ها عبارتند از: «النقد الأسود»، «سیرة لسان الحال»، « صباحات الخمیس» و «الصوت المصلوب». وی قصیده‌ی حسین (ع) با نام «یا ابن الکرام» را در سال 2007 منتشر ساخت.

«جرج زکی حاج»، از علی (ع) چنین می‌گوید:‌

«علی چون رودخانه‌ای خروشان است که تشنگان را سیراب می‌کند و همچنان در جوشش است و نهج البلاغه‌اش راهنمای هدایت است که بدان جان‌ها به اوج می‌رسند و به نام خدا پیش میروند و ذوالفقارش شهابی است سوزنده که چون آبشار خروشانی بر دشمن فرو می‌ریزد. از روز صفین تا کنون کمان عدالت شکسته و حاکمان جائر در کارند و کسی با ظلم نمی‌ستیزد مگر آزادگانی چون اهل‌بیت پیامبر که زندگی خود را برای یاری حق وقف کرده‌اند.»[2]

          www.mohammadivu.org.MOHR                                                             

 [1]- محمد رضا زائری، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خیمه، چاپ دوم ،1389.

[2]- جرج زکی حاج، «قصیدة الحسین»، بی‌نا، بیروت، 2006، ص 20. منابع به نقل از  کتاب «پدر، پسر، روح القدس» است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:522
این هفته:این هفته:10433
در مجموع:در مجموع:6931212
Center
Pagerank