یکشنبه, 02 ارديبهشت 1403   12. شوال 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«سعید عقل»: علی(ع)، خدای سخن

 

برگرفته از:  کتاب «پدر، پسر، روح القدس» [1]  

گردآوري و تلخيص: آذر طاهری ( کارشناس ارشد برق – مخابرات سیستم ؛ این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

 

«سعيد عقل»، مشهورترين شاعر معاصر لبنان، در سال 1912 ميلادي در زحله لبنان به دنيا آمد. اين اديب مسيحي از آغاز جواني به خلاقيت ادبي و نوآوري‌هاي فکري شهره شد و در فضاي فرهنگي و ادبي لبنان تأثيرات بسيار جدي گذاشت. وي جايزه‌ سالانه‌اي براي انتخاب و تشويق اديبان برجسته عرب به نام خود تعيين کرد که همچنان ادامه دارد. وي علاوه بر حضور ادبي فعال و اثرگذار به عنوان يک متفکر و صاحب نظر، در موضوعات اجتماعي سياسي نيز به ايفاي نقش پرداخت.

او در ترويج نگارش و سرودن شعر به گويش لبناني سهم قابل تأملي داشت و نشريه‌ «لبنان» را براي نگارش به زبان محلي لبناني منتشر ساخت. از آثار مشهورش مي‌توان به «لبنان إن حکي»، «کأس الخمر» و «کم الأعمدة» اشاره کرد.

«سعيد عقل» از علي (ع)  چنين مي‌گويد:

«سخن گفتن از خداي سخن دشوار است ... علي را از وقتي دوست دارم که خود را دوست داشته‌ام ... اي عشق گريه کن و مرا به گريه آور. مردمان را تصور مي‌کنم که روز غدير از آسمان بانگ «بلٌغ» بر ايشان فرود مي‌‌آيد و پيامبر مي‌گويد: «هر کس من مولاي او هستم، علي مولاي او خواهد بود» و پس از آنان امامان پي‌در‌پي آمده‌اند ... و هر کس که ديگر اهل‌بيت را دوست نداشته باشد نمي‌تواند قوت زبان کوثرگون و با‌شکوهش را ناديده بگيرد، کلام و کلماتي که چون در کتاب ذکر شود کتاب‌ها به خود مي‌لرزند.»[2] www.mohammadivu.org.MOHR[1]- محمد رضا زائري، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خيمه، چاپ دوم ،1389.

[2] - سعيد عقل، «کم الأعمدة »،ص 68. به نقل از کتاب «پدر، پسر، روح القدس»، ص26.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:554
این هفته:این هفته:2358
در مجموع:در مجموع:7141113
Center
Pagerank