جمعه, 17 آذر 1402   25. جمادی الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتیِ سالروز آغاز امامت امام زنده‌ی زمان؛ ویژه‌ی 9 و 10 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

   

موضوع: چرایی و معنای غیبت امام و دعا برای ظهور

با اهتمام: زهرا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

  

گروه سنی: 9 و 10 سال (سوم و چهارم ابتدایی)

    

متن محتوا با عنوان «بالاخره یه روزی، می‌شه وقت پیروزی»

  

{مربی با شکلات یا شیرینی وارد کلاس شود و پس از سلام و احوال پرسی، از یکی از بچه‌ها بخواهد تا شیرینی‌ها را بین بچه‌ها پخش کند. طبیعتا دانش آموزان کنجکاوی نشان می‌دهند که مناسبتِ این شیرینی چیست. مربی می‌تواند از همین بستر استفاده کند و بگوید:}

   

اگر گفتید امروز چه روزی است که من به خاطرش برای تان شیرینی (شکلات) آورده ام؟

...

امروز روزِ به امامت رسیدنِ امام زمان‌مان است.

خُب ما چند امام داریم؟                 آفرین، 12 امام.

از بین این دوازده امام، کدام‌شان الان زنده‌اند؟                                  بله حضرت مهدی؛ که به این دلیل که در این «زمان»، امام ما هستند، به ایشان «امام زمان» هم می‌گوییم.

یازده امام قبلی همه به دست انسان‌های حسود و بدجنس شهید شدند. البته بقیه‌ی مردم هم در این اتفاق، مقصر بودند. چون آنها امام‌های مهربان ما را تنها گذاشتند و نه تنها به کمک‌شان نرفتند، بلکه حتی یادشان رفت که امام‌ها همه‌ی این سختی‌ها و اذیت‌ها را به خاطر خوشبختیِ آن‌ها به جان خریده‌اند.

خدای مهربان، امام‌ها را برای این بین مردم فرستاده بود که مردم سراغ آنها بروند و با راهنمایی‌های امام بتوانند بهتر و خوشبخت‌تر زندگی کنند. امام‌ها آمده بودند بگویند چه چیزی برای سلامت جسم‌مان خوب است، چه چیزی برای سلامت روح‌مان خوب است، چه کارهایی خدا را خوشحال می‌کند، چه کارهایی شیطان را خوشحال می‌کند، ... آمده بودند تا به مردم یاد بدهند به جای اذیت کردن و زور گفتن و دشمنی با هم، همدیگر را دوست داشته باشند، به هم کمک کنند و با هم در صلح و صفا زندگی کنند. اما خیلی از آدم‌هایی که دل‌شان می‌خواست به بقیه زور بگویند و از آنها به نفع خودشان و برای خواسته‌های خودشان استفاده کنند، از امام‌ها خوش‎شان نمی‌آمد. چون امام‌ها همیشه به آنها اعتراض می‌کردند و می‌گفتند حق ندارند مردم را اذیت کنند. به همین دلیل آن انسان‌های بدجنس تصمیم گرفتند امام‌های مهربان ما را بکشند تا با خیال راحت به نقشه‌های شیطانی خود برسند. همانطور که گفتم مردم هم به کمک امام‌ها نرفتند و آنها را تنها گذاشتند. اینطوری شد که یازده امامِ ما یکی یکی شهید شدند ...                       تا اینکه در چنین روزی نوبت به امامتِ حضرت مهدی رسید.

خدای مهربان برای اینکه آخرین امام‌ما هم مثل بقیه‌ی امام‌ها به دست انسان‌های بد شهید نشود، به حضرت مهدی گفت فعلا به صورت ناشناس در میان مردم زندگی کند. به همین دلیل است که با اینکه ما هم در این زمان، یک امام خوب و مهربان داریم، اما ایشان را نمی‌بینیم یا اگر ببینیم نمی‌شناسیم. به این حالت می‌گویند «غیبت».

پس معنای غیبت امام زمان چیست؟           این است که امام زمان به صورت ناشناس بین مردم زندگی و رفت و آمد می‌کنند و اگر مردم ایشان را ببینند متوجه نمی‌شوند که امام زمان بوده.

خب این وضع تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟ تا کی این دوران غیبت طول می‌کشد و ما نمی‌توانیم از نزدیک امام‌مان را ببینیم؟                تا وقتی که مردم متوجه اشتباه‌شان درباره‌ی امام‌های قبلی بشوند و واقعا قدر امام را بدانند. وقتی مردم از ته دل‌شان دوست داشته باشند دوران غیبت امام زمان تمام شود، خدا هم اجازه می‌دهد تا حضرت مهدی آشکارا بین مردم برود و برای خوشبختیِ آنها با افراد ظالم و بدجنس بجنگد. در آن زمان حضرت مهدی همه جای زمین را آباد می‌کند و هر چه سختی و ناراحتی و مریضی و جنگ هست را از بین می‌برد.

اگر ما دعا کنیم و از خدا بخواهیم تا زودتر این اتفاق بیفتد، خدای مهربان هم ظهور امام زمان را جلو می‌اندازد. اما اگر خدا ببیند برای ما هم مثل مردم زمان‌های قبل، وجود امام اهمیتی ندارد، معلوم نیست تا کی این غیبت طول بکشد.

بیایید امروز که سالگرد به امامت رسیدن امام زمان‌مان است، به همدیگر و به امام زمان قول بدهیم هر روز برای ظهور ایشان دعا کنیم.

پس همه دست‌های‌تان را بالا بیاورید و بعد از من بگویید:

ای خدای بزرگ

ما قدر امام زمان‌مان را می‌دانیم

از تو می‌خواهیم

ظهور امام مهربان‌مان را

نزدیک و نزدیک‌تر کنی.

خب حالا می‌خواهیم یک شعر زیبا درباره‌ی صحبت‌های امروز یاد بگیریم. دلم می‌خواهد به عنوان یادگاری از روز جشنِ امامتِ امام زمان، همه‌ی کلاس این چند بیت را حفظ شوند.

{مربی، شعر «من بچه شیعه هستم» را از اینجا دانلود کند، به تعداد دانش آموزان کپی بگیرد و به آنها بدهد.}

این شعر، درباره‌ی معرفی حضرت محمد، حضرت زهرا و 12 امام مهربان‌مان است و اسمش «من بچه شیعه هستم» است. چون وقت‌مان زیاد نیست، امروز فقط یک قسمتش را که به موضوع صحبت‌مان مربوط می‌شود، حفظ می‌کنیم. اگر دوست داشتید بعدا می‌توانید بقیه‌اش را هم حفظ کنید.

خب امروز گفتیم از 12 امام، یازده امام، به شهادت رسیدند ...

  

یازده امام معصوم

شهید شدند چه مظلوم

ولی به امر خدا

امام آخر ما

از چشم مردم بد

غایب شد و نیامد

هزار و چندین ساله

شیعه در انتظاره

بالاخره یه روزی

می شه وقت پیروزی

مهدی ظهور می‌کنه

دشمن رو دور می‌کنه

جهان می‌شه پر از گل

نرگس و یاس و سنبل

ما بچه‌های شیعه

دعا کنیم همیشه

با هم بگیم خدایا

بیار امام ما را

      www.mohammadivu.org.MOHR

    

 

   

   

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:556
این هفته:این هفته:10467
در مجموع:در مجموع:6931246
Center
Pagerank