جمعه, 17 آذر 1402   25. جمادی الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتیِ ولادت امیرمومنان؛ ویژه‌ی 9 و 10 سال

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

موضوع: چرا روز تولد حضرت علی را روز پدر هم می‌گوییم؟

با اهتمام: سارا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

گروه سنی: 9 و 10 سال (سوم و چهارم ابتدایی)

متن محتوا با عنوان «مهربان‌ترین پدر»

{مربی با چهره‌ای بشّاش و پرشور وارد کلاس شود تا بچه‌ها از دیدن شادیِ او، حس خوبی داشته باشند. شاد بودن در ماهی که متعلق به امیرمومنان است، آن هم به بهانه‌ی میلاد ایشان، کار سختی نیست و هرچه رابطه‌ی قلبیِ مربی با امیرِ کون و مکان – علی بن ابیطالب – عمیق‌تر باشد، راحت‌‌تر می‌تواند محبت امیرمومنان را در دل کودکان بیدار کند.}

سلام دخترهای خوب من (پسرهای خوب من).

خوبین؟              خدا رو شکر که خوبین.                 

من هم خوبم.                             هم خوبم، هم خیلی خوشحال.

اگر گفتید چرا انقدر خوشحالم؟

چون چند روز دیگر، تولد یکی از بهترین و مهربان‌ترین و دوست داشتنی‌ترین آدم‌هایی است که خدا خلق کرده. تولدِ ....؟          آفرین.    تولد حضرت علی.

حضرت علی، امام اول ما هستند و ما برای اینکه نشان بدهیم چقدر از تولد ایشان خوشحالیم، یک کف بلند می‌زنیم.            حالا هرچی من گفتم شما بگین «علی»

{مربی در حالی که خودش دست می‌زند، عبارات زیر را بلند بخواند تا بچه‌ها با گفتن «علی» همراهی‌اش کنند. آهنگ دادن به شعرِ زیر، کار ساده‌ای است و لازم نیست مربی خوش صدا باشد یا مولودی خوانی بداند.

کف زدن‌ها در ابتدا با سرعت کمتری صورت گیرد و وقتی به قسمت علی، علی، علی، .. رسید، سرعتش را بیشتر کنند. چند بار، شعر تکرار شود تا بچه‌ها به خوبی فضای شاد و مولودی خوانی را لمس کنند. پس از اینکه بچه‌ها خودشان مدل دست زدن را یاد گرفتند و دیگر لازم نبود مربی خودش با آنها همراهی کند، همزمان با اینکه شعر خوانده می‌شود، مربی شکلات یا شیرینی بین بچه‌ها پخش کند.}

امام اول؟ علی                 جان پیمبر؟ علی              اول مسلمان؟ علی                      حافظ قرآن؟ علی

علی، علی، علی، علی (2)

همسر زهرا؟ علی            یار یتیمان؟ علی              سرور و مولا؟ علی                       

علی، علی، علی، علی (2)

خب عیدتان مبارک.

بچه‌ها این هفته یک مناسبت دیگر هم داریم.            روزِ ...؟             آفرین. روز پدر

تولد حضرت علی را روز پدر هم نامگذاری کرده‌اند. اگر گفتید چرا؟ چرا از بین این همه روز، روز تولد حضرت علی را روز پدر اسم گذاشته‌اند؟

{مربی پاسخ‌های بچه‌ها را بشنود و سپس صحبت‌های آنها را اینگونه کامل کند:}

امام علی خیییلییی مهربان بودند و مثل یک پدر دلسوز مردم را دوست داشتند.

بچه‌ها؛ پدرها از وقت‌شان، از جان‌شان، از پول‌شان به خاطر خوشبختیِ بچه‌های‌شان می‌گذرند. یک پدر خوب و مسوولیت پذیر، هر روز سر کار می‌رود و برای اینکه بچه‌هایش غذای کافی، لباس مناسب، خانه‌ی امن و راحت داشته باشند، کار می‌کند. او پولی را که به سختی و با کار کردن زیاد به دست می‌آورد، با خوشحالی صرفِ زندگی خانواده‌اش می‌کند. قبل از اینکه به فکر رخت و لباس خودش باشد، به فکر بچه‌هایش است. به جای اینکه برود با دوستانش خوش بگذراند، وقت و پولش را می‌گذارد و بچه‌هایش را به مسافرت یا گردش می‌برد. یک پدرِ خوب دوست دارد بچه‌اش موفق و خوشبخت شود؛ به همین دلیل برای تربیت و راهنمایی او وقت می‌گذارد. همیشه نگران آینده‌ی اوست و خلاصه، هر کمک فکری یا مالی یا جانی از دستش بر بیاید برای خوشبختیِ بچه‌اش انجام می‌دهد.

همه‌ی این کارها را امام علی هم درباره‌ی مردم انجام می‌داد؛ درست مثل یک پدر دلسوز و مهربان. به همین دلیل است که روز تولد ایشان، روز پدر گفته می‌شود.

امام علی در گرمای شدید عربستان، زیر آفتاب کار می‌کرد، چاه می‌کند، نخلستان درست می‌کرد، ... و آخر سر چاه آب را به مردم هدیه می‌کرد و درآمدش از نخلستان را به فقرا می‌بخشید. هیچ کس از در خانه‌ی حضرت علی دست خالی برنگشت. روزها و شبها گرسنگی می‌کشید اما درِ خانه‌ی بچه‌های یتیم شیر و نان می‌برد. هرکس هر سوالی داشت جوابش را می‌داد، هر جا می‌دید کسی دارد با اشتباهش زندگی خود یا بقیه را خراب می‌کند، با مهربانی به او تذکر می‌داد و راه درست را نشانش می‌داد. مثل یک پدر مهربان، همه‌ی این کارها را بدون اینکه انتظار جبران داشته باشد، انجام می‌داد و فقط و فقط خوشبختی مردم برایش مهم بود.

بهترین و مهربان‌ترین پدر برای مردم بود.

خسته شدین؟

{مربی برای اینکه از یکنواختیِ کلاس کاسته شود و بچه‌ها برای قسمت بعدیِ محتوا که موضوع مهمی است، آماده‌تر شوند، شعر زیر را به روش قبل بخواند:}

امام اول؟ علی                 جان پیمبر؟ علی              اول مسلمان؟ علی                      حافظ قرآن؟ علی

علی علی علی علی (2)

علی که بهترینه، امام اولینه

علی علی علی علی (2)

این پدر مهربون، رهبر مسلمینه

علی علی علی علی (2)

علی که بهترینه، امام اولینه

علی علی علی علی (2)

این پدر مهربون، رهبر مسلمینه

علی علی علی علی (4)

خب، چه کسانی دوست داشتند در زمان حضرت علی بودند و این امام مهربان را از نزدیک می‌دیدند و کنار ایشان زندگی می‌کردند؟                  من که خیلی دوست داشتم. حیف که ما آن دوران نبودیم و از نزدیک امام علی را ندیدیم.

اما بچه‌ها یک کسی الان در این زمان هست که مثل خود حضرت علی مهربان و دوست داشتنی است. مثل یک پدر دلسوز و مهربان، نگران تک تک ماست و برای خوشبختی ما دعا می‌کند. این آقای مهربان، امام دوازدهم ما – حضرت مهدی – هستند. حالا هرکس که دوست دارد امام زمان که از فرزندان حضرت علی هستند و مثل خود امام علی مهربان و شجاع و قدرتمندند و مثل یک پدر دلسوز هوای ما را دارند، زودتر ظهور کند، یک صلوات بلند با «عجّل فرجهم» بفرستد.

اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

قبلا هم گفته بودیم معنی «عجّل فرجهم» چیست. یعنی خدایا ظهور امام زمان را زودتر برسان. الهی آمین.

چقدر خوب است که همیشه هر وقت صلوات می‌فرستید، این «عجّل فرجهم» را هم بگویید که هم ثواب صلوات را برده باشید و هم برای ظهور پدر مهربان‌مان – امام زمان – دعا کرده باشیم.

حالا بیایید یک هدیه‌ی زیبا به مناسبت روز پدر به پدر مهربانمان – امام زمان – بدهیم. یک صلوات بلند با «عجّل فرجهم»

خب، دخترهای گلم (پسرهای عزیزم) می‌خواهیم یک شعر زیبا و کوتاه با هم یاد بگیریم. این شعر روی کاغذهایی که به شما می‌دهم نوشته شده.

{مربی به هر دانش آموز یک برگ شعر بدهد تا همراه خود داشته باشد. می‌توانید فایل پرینت شعر را از اینجا دانلود کنید.}

      یه دل دارم حیدریه                   عاشق مولا علیه

      من این دِلُ نداشتم                  از تو بهشت برداشتم

      خدا بهم عیـدی داد                 حـُبّ مـولا عـلـی داد

      رو دلامون نوشــتـه                  {مولا علیُ عشقه(2)} 

      هرکی که داره حبّش               {مسافر بهشته (2)}

 
www.mohammadivu.org.MOHR

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:571
این هفته:این هفته:10482
در مجموع:در مجموع:6931261
Center
Pagerank